Wrocław dla ciekawych: Ostrów Tumski

Wycieczki po Wrocławiu


Ta część Wrocławia cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, jest też jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Wrocławiu. Jakie atrakcje turystyczne sprawiają, że Ostrów Tumski cieszy się tak wielkim powodzeniem?

Wrocław to miasto kuszące ciekawą architekturą i długą historią. Ostrów Tumski, będący jego najstarszą częścią, z pewnością zasługuje na zainteresowanie. Miłośników historii przyciąga tu fakt, iż już w czasach pogańskich na terenie Ostrowa Tumskiego rozwijało się osadnictwo. Od 1000 roku ta część Wrocławia stała się miejscem ważnym dla duchowieństwa, a obiekty sakralne do dziś dominują w tutejszej zabudowie.

Liczne świątynie, rezydencje biskupów i kanoników – takim charakterem Ostrów Tumski mógł się pochwalić do końca XIX wieku. Na jakie zabytki warto tu zwrócić uwagę? Z pewnością na kościół św. Marcina oraz na piękne kamienice, stojące przy ulicy Katedralnej. Główną atrakcją w tej części miasta pozostaje jednak katedra Jana Chrzciciela. Ta potężna świątynia to najwyższa świątynia w mieście, mogąca się pochwalić wysokością dochodzącą do 97 metrów. Na kościelnej wieży czeka na gości taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Wrocław i jego najbliższą okolicę. Miłośnicy sztuki sakralnej koniecznie powinni też zajrzeć do kościoła Świętego Krzyża, w którego bryle mieszczą się tak naprawdę dwie świątynie: kościół Świętego Krzyża (górny) oraz kościół św. Bartłomieja (dolny). Taki podział świątyni jest skutkiem sporów pomiędzy Henrykiem IV a biskupem Tomaszem II Zarembą.

Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne to kolejny punkt, któremu w czasie wycieczki po Ostrowie Tumskim warto poświęcić swój czas. Ta palcówka może się pochwalić wspaniałymi dziełami sztuki, w otoczeniu których każdy z nas może spędzić czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. Miłośnikom przyrody przewodniki turystyczne polecają z kolei wizytę w Ogrodzie Botanicznym, mogącym się pochwalić ciekawą i zróżnicowaną kolekcją roślin. Jest to świetne miejsce na wycieczki. Ostrów Tumski to miejsce, którego nie sposób pominąć przy okazji organizacji wyjazdu integracyjnego do Wrocławia.